Republiková únia zamestnávateľov oslavuje 20 rokov. Na výročnom sneme pomenovali dlhodobé problémy aj určili priority (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Republiková únia zamestnávateľov
Reprofot: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Posilňovanie konkurencieschopnosti domácich podnikov, systémový prístup k ľudskému kapitálu, realizácia potrebných reforiem v oblasti vzdelávania a pracovného trhu či digitálna a zelená transformácia, ktorá rešpektuje skutočné možnosti Slovenska. To sú priority slovenských zamestnávateľov. Aj o nich rokovali na výročnom Sneme pri príležitosti 20. výročia od vzniku Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).

„V aktuálnom roku si RÚZ pripomína už dvadsiate výročie svojho vzniku. Za tento čas sme čelili mnohým neľahkým situáciám, vrátane turbulentných zmien na politickej scéne, finančnej krízy, globálnej pandémie či energetickej a surovinovej krízy. Mnohé mali zásadný vplyv aj na slovenské podniky a ich pracovníkov a našu celkovú konkurencieschopnosť,“ zhodnotil prezident únie Miroslav Kiraľvarga.

Dlhodobý problém Slovenska

Za dlhodobý problém Slovenska pritom zamestnávatelia považujú obchádzanie štandardného legislatívneho procesu, jednou z ústredných tém v uplynulom období sa pre podniky stala jednoznačne energetika.

„Energetická kríza, ktorá vyústila do historických cien energií potvrdila, že štát potrebuje premyslenú energetickú politiku a reguláciu, tak kvôli cenám, ako aj stabilite dodávok,“ zdôraznil prezident RÚZ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Aj z tohto dôvodu zamestnávatelia v rámci snemu diskutovali s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou, a to nielen o nástrojoch zameraných na ochranu obchodu a podnikania, ale aj o nastavení investičnej, energetickej a environmentálnej politiky štátu či dostupnosti kritických surovín.

„Vítame súčasné odstupňovanie tarify za prevádzkovanie systému aj tarify za systémové služby podľa výšky spotreby a rovnako tak oslobodenie pre výrobu elektriny v rámci areálu pre vlastnú spotrebu,“ zdôraznil Kiraľvarga.

Digitálna a zelená transformácia

Zásadnou témou pre slovenské podniky je aj digitálna a zelená transformácia a s ňou súvisiace témy, vrátane investičnej podpory modernizácie priemyslu či zvyšovania produktivity práce a zabezpečenia efektívnejšieho čerpania eurofondov. Na sneme sa hovorilo aj o kľúčovej európskej klimatickej legislatíve v oblasti Green Deal-u a jej presahoch na Slovensko.

Tohtoročný Snem bol pre členov RÚZ výročným podujatím v rámci ktorého si interne zvolili zloženie orgánov únie na najbližšie dva roky. Rovnako tak si členovia zvolili aj svojich predstaviteľov na nadchádzajúce obdobie, opätovne zvoleným prezidentom sa stal Miroslav Kiraľvarga, 1. viceprezidentom aj naďalej zostáva Mário Lelovský. Post viceprezidentov obájili Jozef Špirko, Martin Podhradský, Pavol Piešťanský, Robert Spišák a Vladimír Kestler. Vladimír Bakeš na poste viceprezidenta nahradil Pavla Konštiaka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováJozef ŠpirkoMiroslav KiraľvargaPavol PiešťanskýRóbert SpišákVladimír Bakeš
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRRUZ Republiková únia zamestnávateľov