Švajčiari zobrali Kanaďanom bod

Sidney Crosby

VANCOUVER 19. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti Švajčiarska sa postarali o prvé menšie prekvapenie olympijského turnaja vo Vancouveri, keď zápas s favorizovanou Kanadou prehrali 2:3 až po samostatných nájazdoch. O víťazstve javorového listu rozhodol vo štvrtej sérii rozstrelu Sidney Crosby. Kanaďania si tak pripísali do tabuľky A-skupiny ďalšie dva body, Švajčiarom pribudol jeden. Domáci výber bude v nedeľu 21. februára bojovať s Američanmi o konečné prvenstvo v skupine a priamy postup do štvrťfinále. Švajčiari už nemôžu skončiť v A-skupine lepší ako tretí. Kanaďania síce začali štvrtkový duel agresívne a postupne si vypracovali dvojgólové vedenie, húževnatí Švajčiari sa však nevzdali a v závere druhej tretiny vyrovnali. V stretnutí sa zverenci Ralpha Kruegera spoliehali najmä na vynikajúceho Hillera, ktorý mal 44 úspešných zákrokov. V predĺžení ho prekonal až vo štvrtej sérii Crosby a rozhodol.

Výsledok – A-skupina:

Švajčiarsko – Kanada 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 29. Rüthemann (Plüss, Paterlini), 40. von Gunten (Monnet, Furrer) – 10. Heatley (P. Marleau, Toews), 21. P. Marleau (Heatley, S. Weber), rozhodujúci sam. nájazd Crosby

Vylúčení: 7:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 23:47, rozhodovali: Larue (USA), Vinnerborg (Švéd.) – Feola, Nowak (obaja USA), 16 879 divákov

Švajčiarsko: Hiller – Streit, Y. Weber, Seger, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, Diaz, von Gunten – Paterlini, Plüss, Rüthemann – Domenichelli, Sannitz, Sprunger – Ambühl, Déruns, Monnet – Wick, Jeannin, Lemm

Kanada: Brodeur – S. Weber, S. Niedermayer, Pronger, Boyle, Keith, Seabrook, Doughty – R. Nash, Crosby, Iginla – Heatley, J. Thornton, P. Marleau – Perry, Getzlaf, E. Staal – Richards, P. Bergeron, Toews – Morrow

Kanaďania v úvode nevyužili dve presilovky. V 10. min otvoril skóre duelu do odkrytej švajčiarskej bránky Dany Heatley. Postupne sa osmeľovali aj Švajčiari a Martin Brodeur musel riešiť niekoľko zložitejších situácií. V 21. min využili domáci presilovku, keď strelu Webera od modrej vyrazil Hiller len pred voľného Marleaua, ktorý puk zasunul druhýkrát do siete. Švajčiari pozorne bránili priestor pred svojou bránkou, ale dokázali predvádzať aj nebezpečne protiútoky. V 29. min vysunul Plüss ideálne Rüthemanna, ktorý strelou z kruhov trafil skvele k vzdialenejšej žŕdke. V 36. min mohol Heatley zvýšiť kanadské vedenie, ale svoje sólo na Hillera nepremenil. Šok pre Kanadu pripravil pri signalizovanom vylúčení desať sekúnd pred koncom druhej tretiny von Gunten, ktorý aj s prispením korčule Marleaua nečakane vyrovnal. Kanaďania svojho súpera v tretej tretine tlačili, ale presadiť sa cez pozorného Hillera nedokázali. Javorové listy to skúšali z rôznych pozícii, z tlaku však nič nevyťažili. V predĺžení si oba tímy vypracovali viaceré šance, z ktorých však nerozhodli. V samostatných nájazdoch boli v prvých troch sériách kráľmi brankári Hiller a Broderu. Vo štvrtej však uspel Crosby, ktorému predtým v prvej sérii nevyšiel blafák, a rozhodol.